ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA SPRAWIEDLIWOÅšCI

 

z dnia 24 stycznia 2005 r.

 

w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzenia egzaminu na tłumacza przysięgłego

 

(Dz. U. z dnia 26 stycznia 2005 r.)

 

Na podstawie art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego (Dz. U. Nr 273, poz. 2702) zarządza się, co następuje:

 

§ 1. Egzamin na tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego, zwany dalej "egzaminem", jest przeprowadzany przez zespół egzaminacyjny wyznaczony przez PrzewodniczÄ…cego PaÅ„stwowej Komisji Egzaminacyjnej, zwanego dalej "PrzewodniczÄ…cym Komisji", zgodnie z przepisami o trybie dziaÅ‚ania PaÅ„stwowej Komisji Egzaminacyjnej.

 

§ 2. 1. Termin i miejsce egzaminu wyznacza PrzewodniczÄ…cy Komisji.

2. PrzewodniczÄ…cy Komisji powiadamia kandydata na tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego, zwanego dalej "kandydatem", o terminie i miejscu egzaminu nie później niż na 21 dni przed dniem egzaminu.

 

§ 3. 1. W czasie egzaminu niedozwolone jest korzystanie przez egzaminowanego z materiałów pomocniczych, a w szczególnoÅ›ci ze sÅ‚owników, podrÄ™czników i innych opracowaÅ„, a także pomocy innych kandydatów, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W czasie egzaminu pisemnego kandydat może korzystać z przyniesionych przez siebie sÅ‚owników.

 

§ 4. 1. CzÅ‚onkowie zespoÅ‚u egzaminacyjnego sprawujÄ… nadzór nad prawidÅ‚owym przebiegiem egzaminu.

2. PrzewodniczÄ…cy zespoÅ‚u egzaminacyjnego może wykluczyć z egzaminu osobÄ™, która w trakcie jego trwania korzysta z niedozwolonej pomocy, pomaga innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób zakłóca przebieg egzaminu.

3. Wykluczenie zostaje odnotowane w protokole, o którym mowa w § 12 ust. 1.

 

§ 5. 1. Część pisemnÄ… egzaminu przeprowadza siÄ™ w wydzielonej sali, w warunkach zapewniajÄ…cych samodzielnÄ… pracÄ™ osób, które do niego przystÄ…piÅ‚y.

2. Przed wejÅ›ciem na salÄ™ egzaminacyjnÄ… osoba przystÄ™pujÄ…ca do egzaminu jest obowiÄ…zana do okazania zawierajÄ…cego zdjÄ™cie dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość kandydata oraz dowodu uiszczenia opÅ‚aty egzaminacyjnej.

3. W trakcie egzaminu osoba, która do niego przystÄ…piÅ‚a, może opuÅ›cić salÄ™ egzaminacyjnÄ… po uzyskaniu zgody czÅ‚onka zespoÅ‚u egzaminacyjnego. Przed opuszczeniem sali osoba wychodzÄ…ca przekazuje pracÄ™ przewodniczÄ…cemu lub, w razie jego nieobecnoÅ›ci, innemu czÅ‚onkowi zespoÅ‚u egzaminacyjnego, który odnotowuje godzinÄ™ przekazania i zwrotu tej pracy.

 

§ 6. PrzewodniczÄ…cy zespoÅ‚u egzaminacyjnego powiadamia osoby przystÄ™pujÄ…ce do egzaminu o treÅ›ci przepisów § 3, § 4 ust. 2 oraz § 5 ust. 3.

 

§ 7. 1. Część pisemnÄ… egzaminu wszyscy kandydaci zdajÄ… tego samego dnia w tych samych godzinach.

2. Część pisemna egzaminu polega na tÅ‚umaczeniu 4 tekstów:

  1)  dwóch z jÄ™zyka polskiego na jÄ™zyk obcy, w tym jednego, który jest pismem sÄ…dowym, urzÄ™dowym albo tekstem prawniczym;

  2)  dwóch z jÄ™zyka obcego na jÄ™zyk polski, w tym jednego, który jest pismem sÄ…dowym, urzÄ™dowym albo tekstem prawniczym.

3. Część pisemna egzaminu trwa 4 godziny.

4. Pisemna praca egzaminacyjna zostaje opatrzona kodem cyfrowym. Praca zostaje odkodowana dopiero po ocenie pisemnych prac egzaminacyjnych wszystkich kandydatów.

5. Na pracy pisemnej kandydatowi nie wolno umieszczać swojego nazwiska ani żadnych innych danych pozwalajÄ…cych ustalić jego tożsamość.

 

§ 8. 1. Po przeprowadzeniu części pisemnej egzaminu zespół egzaminacyjny ustala jego wynik, stanowiÄ…cy sumÄ™ punktów przyznawanych za nastÄ™pujÄ…ce elementy oceny, osobno, każdego z 4 tekstów:

  1)  do 10 punktów za zgodność treÅ›ci przekazanej w tÅ‚umaczeniu z treÅ›ciÄ… oryginaÅ‚u;

  2)  do 15 punktów za terminologiÄ™ i frazeologiÄ™ subjÄ™zyka specjalistycznego;

  3)  do 10 punktów za poprawność gramatycznÄ…, ortograficznÄ… i leksykalnÄ… (leksyka niespecjalistyczna);

  4)  do 10 punktów za zastosowanie rejestru (stylu funkcjonalnego) jÄ™zyka wÅ‚aÅ›ciwego dla danego rodzaju tekstu;

  5)  do 5 punktów za znajomość formalnych zasad wykonywania tÅ‚umaczeÅ„ uwierzytelnionych.

2. Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania przez kandydata z części pisemnej egzaminu wynosi 200 punktów.

3. OcenÄ™ pozytywnÄ… z części pisemnej egzaminu otrzymuje kandydat, który uzyskaÅ‚ co najmniej 150 punktów.

 

§ 9. 1. Część ustna egzaminu jest przeprowadzana w terminach wyznaczonych przez PrzewodniczÄ…cego Komisji, nie wczeÅ›niej jednak niż po upÅ‚ywie 7 dni od dnia zakoÅ„czenia części pisemnej egzaminu, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Do części ustnej egzaminu dopuszcza siÄ™ kandydatów, którzy uzyskali ocenÄ™ pozytywnÄ… z części pisemnej egzaminu.

3. PrzewodniczÄ…cy Komisji może w wyjÄ…tkowych wypadkach wyznaczyć termin części ustnej egzaminu w terminie krótszym niż okreÅ›lony w ust. 1.

 

§ 10. 1. Część ustna egzaminu polega na tÅ‚umaczeniu:

  1)  konsekutywnym (egzaminator odczytuje lub odtwarza tekst z przerwami na tÅ‚umaczenie) z jÄ™zyka polskiego na jÄ™zyk obcy dwóch tekstów, w tym jednego, który jest pismem sÄ…dowym, urzÄ™dowym albo tekstem prawniczym;

  2)  a vista (kandydat otrzymuje do tÅ‚umaczenia tekst w formie pisemnej) z jÄ™zyka obcego na jÄ™zyk polski dwóch tekstów, w tym jednego, który jest pismem sÄ…dowym, urzÄ™dowym albo tekstem prawniczym.

2. Teksty do tÅ‚umaczenia a vista wrÄ™czane sÄ… kandydatowi bezpoÅ›rednio przed tÅ‚umaczeniem.

3. Część ustna egzaminu jest utrwalana za pomocÄ… urzÄ…dzeÅ„ rejestrujÄ…cych dźwiÄ™k.

 

§ 11. 1. Po przeprowadzeniu części ustnej egzaminu zespół egzaminacyjny ustala jego wynik, stanowiÄ…cy sumÄ™ punktów przyznawanych za nastÄ™pujÄ…ce elementy oceny, osobno, każdego z 4 tekstów:

  1)  do 10 punktów za zgodność treÅ›ci przekazanej w tÅ‚umaczeniu z treÅ›ciÄ… oryginaÅ‚u;

  2)  do 15 punktów za terminologiÄ™ i frazeologiÄ™ subjÄ™zyka specjalistycznego;

  3)  do 10 punktów za poprawność gramatycznÄ…, ortograficznÄ… i leksykalnÄ… (leksyka niespecjalistyczna);

  4)  do 10 punktów za zastosowanie rejestru (stylu funkcjonalnego) jÄ™zyka wÅ‚aÅ›ciwego dla danego rodzaju tekstu;

  5)  do 5 punktów za poprawność fonetyczno-intonacyjnÄ…, dykcjÄ™ i pÅ‚ynność wypowiedzi.

2. Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania przez kandydata z części pisemnej egzaminu wynosi 200 punktów.

3. OcenÄ™ pozytywnÄ… części ustnej otrzymuje kandydat, który uzyskaÅ‚ co najmniej 150 punktów.

 

§ 12. 1. Z przebiegu egzaminu sporzÄ…dza siÄ™ protokół.

2. Protokół podpisujÄ… przewodniczÄ…cy i wszyscy czÅ‚onkowie zespoÅ‚u egzaminacyjnego, którzy brali udziaÅ‚ w przeprowadzeniu egzaminu.

3. PrzewodniczÄ…cy zespoÅ‚u egzaminacyjnego przekazuje protokół oraz utrwalony za pomocÄ… urzÄ…dzeÅ„ rejestrujÄ…cych dźwiÄ™k zapis części ustnej egzaminu PrzewodniczÄ…cemu Komisji, który jest obowiÄ…zany do ich przechowywania przez okres 5 lat od dnia podpisania protokoÅ‚u przez ostatniego czÅ‚onka zespoÅ‚u egzaminacyjnego.

4. Kopia protokoÅ‚u jest przekazywana Ministrowi SprawiedliwoÅ›ci, który na jego podstawie wydaje niezwÅ‚ocznie Å›wiadectwa potwierdzajÄ…ce nabycie uprawnieÅ„ do wykonywania zawodu tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego.

 

§ 13. RozporzÄ…dzenie wchodzi w życie z dniem 27 stycznia 2005 r.